Činžovní dům ČB
Autor: Ing. arch. Jan Klein, Ing. arch. Marie Capůrková
Rok: 2020
Místo: České Budějovice
Cílem projektu byla studie rekonstrukce činžovního domu v Českých Budějovicích v ulici Fráni Šrámka. Objekt má v současné době jedno podzemní podlaží, kde se nachází restaurace u Sida, dále tři nadzemní podlaží, ve kterých jsou umístěny byty a nebytové prostory (prodejna, bývalá herna) a půdní prostor. Hlavní řešený prostor by byla půda, kde by vznikly tři nové bytové jednotky s terasou a parkovacími stáními na pozemku náležícímu k činžovnímu domu. Dále by prošly rekonstrukcí všechny byty, větší z nich by byly rozděleny na 2+kk, či 1+kk, z důvodu větší poptávky k pronajímání této velikosti bytů. Dále v prvním nadzemním podlaží by v části nebytových prostor, kde se nacházela dříve herna, byly navrženy dvě varianty řešení, první by bylo udělat z těchto prostorů byty, druhá varianta tkví v návrhu masážního salonu, či kanceláří. Dále by celá restaurace prošla rekonstrukcí, kuchyně i bar by se více otevřely a zvětšily pro budoucí provoz restaurace, která by nabízela i teplá jídla, poté by došlo k zvětšení prostoru pro WC, který je v současné době značně poddimenzován. Nově, moderně by měl být pojednán i zastřešený vstup do baru, který ústí na ulici Fráni Šrámka. U vstupu by mělo být v docházkové vzdálenosti venkovní posezení. V celém objektu by byl zřízen výtah a umožněn bezbariérový přístup. K jednotlivým bytům by měl být navržen venkovní úložný prostor např. pro jízdní kola. Celková rekonstrukce by měla být v sounáležitosti se stávajícím stavem, korespondovat s historickým vzhledem budovy.
Hlavní myšlenkou návrhu bylo zpříjemnit pobyt jednotlivým uživatelům objektu nejen v současné době, ale i do budoucna. Z tohoto důvodu je navržen výtah spojující všechny podlaží a s mezizastávkou na terénu, tudíž by byl do objektu nově umožněn bezbariérový přístup. Restaurace nacházející se v podzemním podlaží by prošla kompletní rekonstrukcí. Vstup z ulice by tvořila ocelová konstrukce zastřešení, se sloupy a neonovým nápisem názvu restaurace, zábradlí by bylo ze sítě porostlé zelení. Vedle tohoto vstupy by byly umístěny dva stolky k příležitostnému posezení. Po vstupu do restaurace by byl bar zarovnán s patou klenby a vytvořil by se tím vzdušný příjemny prostor. V tomto prostoru by bylo provizorní podium pro vystupující umělce, mimo vystoupení je zde navržen sklopný pult. Dále se v tomto prostoru nachází nové vybavení ve formě stolů, židlí a boxů barového charakteru. V dalších prostorech by byly navrženy dřevěné boxy a dále by byl umožněn mezi těmito boxy průchod na nové WC. Téměř celá severní část podzemního podlaží by sloužila jako zázemí baru a kuchyně. V poslední částí tohoto podlaží se nachází salonek, který umožňuje akce soukromého charakteru vzhledem k vlastnímu baru a umístění.
Všechny byty by prošly kompletní rekonstrukcí, nově by bylo k objektu ze severní strany přistavěna část s koupelnami, šatnami a balkony od 2. NP. V prvním nadzemním podlaží by severní byt 3+kk prošel rekonstrukcí. Nebytový prostor prodejny by zůstal zachován. A v části, kde se nacházela herna, by v jedné variantě vznikly dva byty 1+kk a 2+kk, druhá varianta by počítala s nebytovými prostory ve formě masážního salonu, či kanceláří. Nově by byl otevřen prostor společného zádveří a hlavní chodby objektu. V druhém nadzemním podlaží by byly čtyři byty, dva o velikosti 2+kk, dále 1+kk a 3+kk. V tomto podlaží by již k bytům směřujícím na sever byla přistavěna část s koupelnou, šatnou a balkony. Ve čtvrtém nadzemním podlaží je nově navrženo pět bytových jednotek, čtyři o velikosti 2+kk a jedna 1+kk. V tomto podlaží je opět nově navržena přístavba balkonů, šatny a koupelny. V půdním prostoru jsou nově navrženy tři podkrovní byty. Dva byty jsou o velikosti 2+kk a jeden je o velikosti 1+kk. Byty směřující na sever mají svou vlastní terasu, na kterou se vstupuje z hlavního obytného prostoru. Prvky krovu v jendotlivých bytech jsou přiznané, tím podtrhují krásu podkrovních bytů. Jednotlivé místnosti jsou vzdušné a osvětlené s krásnými výhledy.
Na pozemku náležícímu k činžovnímu domu jsou navrženy čtyři parkovací stání a zastřešený prostor sloužící jako zádveří pro bezbariérový přístup do výtahu a pro vstup do kolárny. Rekonstrukce je navržena s ohledem na vzhled a charakter činžovního domu a jeho okolí, respektuje a zapadá do okolní zástavby.