Hudba

Komunitní dům seniorů Štěpánovice

Autor: Ing. arch. Jan Klein, Ing. arch. Alexandra Leharová
Rok: 2019
Místo: obec Štěpánovice

Předmětem návrhu architektonické studie bylo vymyslet novostavbu komunitních domů pro seniory tak, aby navrhované objekty nenásilně zapadly do místní lokality. A také, aby v návrhu bylo zachováno co nejvíce vzrostlé zeleně, která se na pozemku nachází. Využití těchto bytů je směřováno začínající rodiny, seniory a sociálně slabší. Veškeré požadavky jsou splněny a zapracovány do architektonické studie.

Pozemek se nachází v okrajové části obce Štěpánovice u Českých Budějovic. Pozemek bude nutné zpřístupnit z místní přilehlé komunikace. Pozemek je mírně svažitý, bez větších nerovností. Kvůli situaci parcely bylo cílem návrhu vytvořit bytové domy, které zapadnou do dané lokality.

Hlavním cílem návrhu bylo především zasadit na pozemek budovy, aby nijak nenarušily charakter okolí. Dále také v co největší míře zachovat vzrostlé stromy, které by tvořily dominanty v celkovém vnímání prostoru. Samotná parcela se nachází na kraji vesnice a velmi blízko polí a lesů, kam chodí lidé často na procházky.

Stavby jsou orientovány delší stranou budovy na východ a západ, s pohledy do klidné přírody a na místní kostel se hřbitovem. Návrh se skládá ze tří komunitních domů, které jsou navzájem identické, ale maximálně funkční. Samotný objekt se skládá z dvou nadzemních podlaží a půdním prostorem se sedlovou střechou. Bytů je v každém domě 12. Z toho 8 bytů o velikosti 1+kk a 4 byty 2+kk. Každý byt má buď balkón nebo terasu, kde mohou obyvatelé relaxovat. V parteru budovy se nachází společenská místnost, nutné technické zázemí, kolárna a sklepní kóje. Celkové ladění budovy jde do přírodních odstínů béžovo-hnědé a bílé barvy.

Zpracováváme soubory cookies. Pomáhají nám ke správnému fungování webové aplikace, k poskytování funkcí sociálních sítí, personalizaci obsahu a inzerce a k analýzám jeho návštěvnosti. Používáním webu souhlasíte s jejich užitím.