Hudba

Obecní úřad Vráto

Autor: Ing. arch. Jan Klein, Ing. arch. Alexandra Leharová
Rok: 2019
Místo: Vráto, České Budějovice

Předmětem návrhu je novostavba Obecního úřadu (na místě původní budovy), která bude reprezentatvním prvkem obce. Funkční vybavenost je zachována a rozšířena o nové kancelářské plochy a obecní byt. Dalším prvkem návrhu bylo řešení parteru stavby s vytvořením veřejného prostranství. Stavba se nachází ve vesnici Vráto, přímo v centru obce 1.

Hlavním cílem novostavby je především vytvoření reprezentativní budovy. Stavba respektuje tradiční lidovou architekturu, ale nebrání se moderním prvkům. Navrhovaná hmota je dvoupodlažní se sedlovou střechou a s výrazným prvkem – vikýřem. V prvním patře se nachází kancelář pro styk s veřejností a klubovna, která je propojena s náměstíčkem, dále technické a hygienické zázemí, v neposlední řadě polyfunkční prostory pro funkční vybavenost obce. V druhém patře (půdní prostor) se nachází také klubovna, dále kancelář
starosty, archiv a obecní byt. Design – i ve fasádě se objevují tradiční prvky lidové architektury v podobě cihly, kterou se nesnažíme schovat pod omítku, ale naopak se stává dominantním prvkem – obkladem. Oproti tomu střecha a vikýř jsou už řešeny v moderních materiálech – falcovaný antracitový plech. Důležité v návrhu bylo také rozmístění a proporce oken, které jsou především orientovené horizontálně.

Návrh parteru je také součástí studie, rozděluje se na dvě části – reprezentativní a klidovou. Před budovou úřadu jako vetší dlážděný prostor s vodními tryskami – náměstíčko, kde se mohou pořádat trhy a slavnosti. Druhou částí parteru je travnatý prostor s cestičkami, které respektují pěší trasy a nachází se zde lavičky, herní prvky, stromy, atd.

Zpracováváme soubory cookies. Pomáhají nám ke správnému fungování webové aplikace, k poskytování funkcí sociálních sítí, personalizaci obsahu a inzerce a k analýzám jeho návštěvnosti. Používáním webu souhlasíte s jejich užitím.