Hudba

RD Bernartice

Autor: Ing. arch. Jan Klein, Ing. Petr Kandl, Ing. arch. Alexandra Leharová
Rok: 2019
Místo: Bernartice

Předmětem návrhu je rekonstrukce rodinného domu včetně garáže. Cílem bylo propojit dům se samostatně stojící garáží a celkově stavbu pojmout moderněji pro mladou rodinu s dítětem. Do domu se měla také zakomponovat zimní zahrada a terasa, které by především sloužily jako odpočinkové zóny a místo pro setkání, ať už v létě či zimě. Pozemek se nachází ve vesnici Bernartice, zpřístupněn je z místní přilehlé komunikace. Pozemek leží v zástavbě rodinných domů se sedlovou středou na okraji vesnice. Je rovinný a z jižní strany pozemku je situováno pole.

Hlavním cílem rekonstrukce je především zmodernizování domu z 80. let a logickým propojejím parteru domu. Stavba se skládá ze dvou pomyslných hmot – dominantní hmota domu se sedlovou střechou sloužící pro bydlení a nízká horizontální hmota s plochou střechou sloužící pro technické zázemí a vstupní část domu. Vstupní část domu se propojila s garáží a tím se vytvoří celistvý nástupní prostor, který je zastřešen. Zaprvé nám tento prostor zajišťuje ochranu před přírodními vlivy a zadruhé je to dominantní prvek pro dům. Samotné dispozice stávajícího domu se tolik neměnily. Největším zásahem je zrušení příčky v 1. NP pro propojení obývacého pokoje s kuchyní a zároveň zvětšení prostoru. Důležitým prvkem v obývacím prostoru je krb, který zajišťuje „teplo domova“. Výhledové osy z obývacího pokoje jsou směřovány do zahrady. Na společenskou zónu navazuje zimní zahrada, která je také novým prvkem v rekonstrukci. Ta má propojit venkovní prostředí s interiérem. Navazuje na ni terasa, která je také přístupná z ložnice. Terasa i zimní zahrada leží blízko koupacího jezírka, které v letních měsících bude zpříjemňovat pobyt venku. Design – výrazná horizontální linie v podobě římsy plochého zastřešení
garáže a vstupní části, v antracitové barvě, je opakem a kontrastem vůči dvoupatrové stavbě domu v bílé omítce. Tento kontrast má dopomoct k výraznější dynamice objektu.

Zpracováváme soubory cookies. Pomáhají nám ke správnému fungování webové aplikace, k poskytování funkcí sociálních sítí, personalizaci obsahu a inzerce a k analýzám jeho návštěvnosti. Používáním webu souhlasíte s jejich užitím.