Hudba

RD Chýně

Autor: Ing. arch. Jan Klein, Ing. Martin Píchal, Ing. arch. Jaroslav Kaňka
Rok: 2019
Místo: Chýně, Praha

Předmětem architektonické studie bylo navrhnout novostavbu rodinného domu tak, aby nenásilně zapadla do místní lokality, nově vytvořeného ZTV. Kolem nového ZTV je prováděna zástavba převážně rodinnými domky. Jedná se o návrh přízemního rodinného domu s vazníkovou valbovou střechou. Hlavní důraz byl kladen na budoucí využití domu rodinou. Veškeré požadavky jsou splněny a zapracovány do architektonické studie. Pozemek se nachází v okrajové části obce Chýně, byl vytvořen v novém ZTV a je napojen na veškerou dostupnou technickou infrastrukturu. Parcela je přístupná z přilehlé místní komunikace. Pozemek je rovinatého charakteru a tak se nepředpokládají potíže se založením objektu. Kvůli situaci parcely bylo cílem návrhu vytvořit dům, který zapadne do dané lokality.

Hlavním cílem návrhu bylo především zasadit novostavbu rodinného domu do nového ZTV s dynamicky se rozvíjejícím okolím stavby, která by nijak nenarušila její charakter. Pozemek není bohužel příliš velký, aby bylo možné vytvořit soukromou zahradu za domem. Parcela se nachází na samotném cípu ZTV, kde doprava slouží převážně pro lidi, kteří zde bydlí. Umístění objektu k severní hranici pozemku tak bylo vhodným řešením, jak alespoň vytvořit klidný kout se zelení směřující na jižní stranu.

Návrh se skládá z přízemního objektu s valbovou vazníkovou střešní konstrukcí. Půdorys navrhovaného rodinného domu je obdélníkového tvaru s částěčně zapuštěnou terasou na jihozápadním rohu objektu a s vystupujícím krytým stáním a skladem s dílnou se zastřešením plochou střešní konstrukcí na východní straně objektu. Dispozice domu je rozdělena na společenskou zónu, která je zastoupena obývacím pokojem propojeným s kuchyní a nachází se na jihozápadní straně objektu. Naopak klidová zóna je umístěna na jihovýchodní straně objektu. Celkové ladění budovy je do přírodních odstínů šedé a bílé barvy. Hlavní hmota objektu je řešena bílými omítkami s šedivými prolisovanými pruhy a sklad s dílnou je obložen cetris deskami v šedém odstínu.

Zpracováváme soubory cookies. Pomáhají nám ke správnému fungování webové aplikace, k poskytování funkcí sociálních sítí, personalizaci obsahu a inzerce a k analýzám jeho návštěvnosti. Používáním webu souhlasíte s jejich užitím.