Hudba

RD Dubičné

Autor: Ing. arch. Jan Klein, Ing. Martin Píchal, Ing. arch. Jaroslav Kaňka
Rok: 2019
Místo: Dubičné

Předmětem architektonické studie bylo navrhnout novostavbu rodinného domu tak, aby nenásilně zapadla do místní lokality Dubičné Samoty. V okolí pozemku se nachází řídká zástavba rodinnými domy. Jedná se o návrh přízemního rodinného domu se sedlovou střechou a garáží s plochou vegetační střechou. Objekt je doplněn krytou terasou taktéž se zastřešením plochou střešní konstrukcí. Hlavní důraz byl kladen na budoucí využití domu rodinou. Veškeré požadavky jsou splněny a zapracovány do architektonické studie. Pozemek se nachází v okrajové části obce Dubičná v katastrálním území Dubičné. Pozemek byl vytvořen v územní studii Dubičné a je napojen na veškerou dostupnou technickou infrastrukturu. Parcela je přístupná z přilehlé komunikace. Pozemek je svažitého charakteru, který byl využit k částečnému zapuštění objektu do terénu. Kvůli situaci parcely bylo cílem návrhu vytvořit dům, který zapadne do dané lokality.

Hlavním cílem návrhu bylo především zasadit novostavbu rodinného domu do území tak, aby nijak nenarušila její charakter. Pozemek je rozlehlý a tudíž bylo možné vytvořit soukromou část zahrady. Umístění objektu bylo vhodným řešením, jak vytvořit klidný kout se zelení směřující na jihozápadní stranu s průhledem z obytných místností a venkovní terasy na České Budějovice. Návrh se skládá z přízemního objektu se sedlovou vazníkovou střešní konstrukcí, která je v hlavní obytné místnosti nahrazena tesařským krovem, který je částěčně přiznaný v interiéru a dodává prostoru vzdušnost. Objekt rodinného domu je doplněn garáží pro dva osobní automobily, která je zastřešena plochou vegetační střešní konstrukcí. Půdorys navrhovaného rodinného domu je obdélného tvaru s vystupující terasou na severozápadním rohu objektu. Dispozice domu je rozdělena na společenskou zónu, která je zastoupena obývacím pokojem propojeným s kuchyní a nachází se na severozápadní straně objektu. Naopak klidová zóna je umístěna na západní straně objektu. Pracovna a další doplňkové místnosti jsou umístěny na východní straně objektu. Na jihovýchodní straně je umístěno garážové stání, které je částečně zapuštěné do terénu a prostor kadeřnictví. Celkové ladění budovy je do přírodních odstínů bílé barvy. Hlavní hmota objektu je řešena bílými omítkami, hmota garáže je řešena v hnědém odstínu omítky. Povrchy teras jsou navrženy v dřevěném dekoru.

Zpracováváme soubory cookies. Pomáhají nám ke správnému fungování webové aplikace, k poskytování funkcí sociálních sítí, personalizaci obsahu a inzerce a k analýzám jeho návštěvnosti. Používáním webu souhlasíte s jejich užitím.