Hudba

RD Katovice

Autor: Ing. arch. Jan Klein, Ing. Lukáš Dolný
Rok: 2019
Místo: Katovice, Strakonice
Plocha pozemku: 647 m2
Zastavěná plocha RD: 78,7 m2
Zastavěná plocha přístavby RD: 34,23 m2
Zpevněné plochy: 22,27 m2
Garáž: 23 m2

Předměten návrhu architektonické studie bylo navrhnout tradiční rekonstrukci, přístavbu a nástavbu stávajícího rodinného domu v obci Katovice pro mladou rodinu. V současné době je stávající rodinný dům nevyužívaný.

Jedná se o jednopodlažní rodinný dům s nevyužívaným půdním prostorem a s částečným podsklepením. Celková výška k hřebeni od stávající čisté podlahy je 6,55 m. Zastřešení je řešeno polovalbovou střechou se sklonem 40°. Objekt je zděný, bez zateplení, okna dřevěná špaletová, dveře dževěné s jednosklem. Řešený pozemek je přístupný ze západní strany, kde se nalézá vstup a vjezd. Na východní straně od řešené stavby se nalézá zahrada a garáž též ve vlastnictví investora. Předmětem zadání je pomocí stavebních úprav, přístavby a nástavby ke
stávajícímu RD vytvoření obytného rodinného domu s využívaným podkrovním prostorem pro umístění dětských pokojů. V přístavbě se bude nově nacházet vstup, technická místnost a koupelna. Ve stávající části stavby pak ložnice, obývací prostor s KK, schodiště a samosatná místnost WC. V podkrovním prostoru 3x dětský pokoj, koupelna a chodba.

Hlavním cílem návrhu bylo splnit veškeré požadavky investora a navrhnou takové stavební úpravy stávajícího objektu, které budou zapadat do okolního prostředí a nebudou tak narušovat stávající charakter okolní zástavby. Nový stav rodinného domu je navržen dispozičně jako 5 + KK. Vstup a vjezd na pozemek se nalézá na stávajícím stavu a to z východní strany. Nově je k rodinnému domu navržena přístavba se šikmým zastřešením ve skolnu 15° na východní straně s krytou terasou. Vstup do RD je situován pod krytou trasou, která tak vytváří závětří. V přístavbě je hned za vstupem situován zádveřní prostor se vstupem do technické místnosti. Centrální chodba, ze které je přístupná samostatná koupelna, samostatný prostor WC pod schodišťovým ramenem, schodišťový prostor, ložnice a jako poslední obývací prostor s KK. Z obývacího prostoru je přes celoprosklennou stěnu nové přístavby umožnen vstup na terasu a propojení se zahradou. V podkrovním prostoru se nalézají 3x dětské pokoje s koupelnou s WC.

Celkově se hřeben stavby zvedne o cca. 0,9m, z důvodu zajištění dostatečné výšky v podkrovním prostoru a sjednocení výšky hřebene se sousedním objektem. Stávající podlaha v přízemí se v dalším stupni sníží cca o 20-30cm, dle konstrukčních možností, se kterou bude souviset výška nové stropní konstrukce nad 1.NP. Vzhled rodinného domu je ponechán v tradičním stylu. Dojde k zateplení celé obálky
rodinného domu (podlahy, obvodové konstrukce, střechy, výměna oken a dveří) a přenesení stávajících dekoračních prvků fasády na nově vytvořenou, z důvodu zanechání stávajícího vzhledu. Barevnost bude zachována a to převládající žlutá fasáda fasáda s bílími dekoračními prvky. Barevnost střešní krytina bude stávající – cihlová.

Zpracováváme soubory cookies. Pomáhají nám ke správnému fungování webové aplikace, k poskytování funkcí sociálních sítí, personalizaci obsahu a inzerce a k analýzám jeho návštěvnosti. Používáním webu souhlasíte s jejich užitím.