Hudba

RD Litvínovice

Autor: Ing. arch. Jan Klein, Ing. Martin Píchal, Ing. arch. Alexandra Leharová
Rok: 2018
Místo: Litvínovice, České Budějovice
Terén: Svažitý
Celková plocha parcely: 4 408 m2
Zastavěná plocha RD: 417 m2
Příjezdová cesta: 343 m2
Zpevněné plochy: 295 m2

Předmětem návrhu je zakomponovat rekreační dům do svahu, aby sloužil především jako místo klidu a pohody. Přízemní novostavba by měla obsahovat tři ložnice, obývací pokoj spojený s jídelnou a kuchyní. Samozřejmostí je dostatečné technické a hygienické zázemí.

Pozemek se nachází ve vesnici Šindlovy Dvory v části obce Litvínovice. Pozemek je svažitý a díky tomu vidíme rozvlněnou okolní krajinu. Tudíž i cílem návrhu bylo otevřít odpočinkovou i společenskou zónu směrem do krajiny.

Svažitost terénu dopomohla výhledovým osám, které se nachází v části společenské a odpočinkové. Stavba se skládá ze dvou pomyslných hmot, blíže k východu se nachází garáž s provozními místnostmi a zastřešeným krytým stáním, na západě jsou umístěny především ložnice hygienické zázemí. Srdcem celé budovy je obývací pokoj spojený s kuchyní a jídelnou. Oddělujícím prvkem tohoto otevřeného prostoru je krb, který zajišťuje „teplo domova“.

Díky velkým portálovým oknům člověk přestává vnímat hranici mezi exteriérem a interiérem. Výhled do krajiny nás láká k pobytu venku, a proto je v návrhu také myšleno na prostornou terasu s venkovním bazénem. Ložnice také směřují francouzskými okny směrem k terase. Veškeré hygienické a provozní zázemí je umístěno do severní části budovy, která je zapuštěná do terénu.

Design – výrazné horizontální linie jsou podtržené materiálovým řešením fasády v podobě černého kamenného obkladu a bílé omítky. Tento kontrast má dopomoci k výraznější dynamice objektu.

 

Zpracováváme soubory cookies. Pomáhají nám ke správnému fungování webové aplikace, k poskytování funkcí sociálních sítí, personalizaci obsahu a inzerce a k analýzám jeho návštěvnosti. Používáním webu souhlasíte s jejich užitím.