Hudba

RD Mazelov

Autor: Ing. arch. Jan Klein, Ing. Lukáš Dolný, Ing. arch. Alexandra Leharová
Rok: 2019
Místo: Mazelov

Předmětem návrhu je rekonstrukce rodinného domu a přístavba. Cílem bylo vymyslet logickou dispozici a případně ji rozšířit, aby se dala lépe funkčně využít. Původní stavba má na fasádě prvky lidové architektury a bylo potřeba se rozhodnout, které z nich zachovat. Stavba se nachází ve vesnici Mazelov a leží na okraji obce na rovném terénu.

Hlavním cílem rekonstrukce je především zmodernizování dispozice stavby a rozšíření prostoru pro potřebné zázemí. Stavba je jednopodlažní s polovalbovou střechou, která je zachována. Přístavba navazuje hlavní hmotu, ale nesnaží se být kontrastem. Hlavním prvkem změny je přesunutí vstupu do budovy na severní stranu (ze dvora). Díky tomu je předsíň daleko prostornější a komfortnější. Z předsíně se chodbou dostaneme do srdce domu, odkud je snadnější přístup do všech zón domu – společenská zóna, klidová zóna, hygienické a technické zázemí. Design – celkový vzled původní fasády je z velké míry zachován. Za zmínku stojí původní zdobnější šambrány a římsy. Zbývající prvky jsou zredukovány do jednoduchých geometrických tvarů. Druhá strana budovy je méně zdobná, ale prvek šambrány se opakuje na celé stavbě, ale pouze ve zjednodušené formě. Barevnost se přiklání k přirozeným zemitým barvám, které starším stavbám sluší.

Zpracováváme soubory cookies. Pomáhají nám ke správnému fungování webové aplikace, k poskytování funkcí sociálních sítí, personalizaci obsahu a inzerce a k analýzám jeho návštěvnosti. Používáním webu souhlasíte s jejich užitím.