Hudba

RD se stodolou Čeřejov

Autor: Ing. arch. Jan Klein, Ing. arch. Alexandra Leharová
Rok: 2020
Místo: Čeřejov

Předmětem návrhu architektonické studie bylo navrhnout novostavbu rodinného domu tak, aby navrhovaný objekt nenásilně zapadl do místní lokality. V okolí pozemku se nachází zástavba rodinnými domy či venkovskými statky s prvky lidové architektury. Jedná se o návrh
dvoupatrového rodinného domu se sedlovou střechou. Veškeré požadavky jsou splněny a zapracovány do architektonické studie. Pozemek se nachází v okrajové části vesnice Čeřejov, k. ú. Otěvek. Je zpřístupněn z místní přilehlé komunikace. Pozemek je svažitý, ale bez větších nerovností a tak se nepředpokládají potíže se založením domu. Kvůli situaci parcely bylo cílem návrhu vytvořit dům, který zapadne do dané lokality.

Hlavním konceptem návrhu bylo především zasadit novostavbu do krajiny tak, aby nenarušovala vesnickou lidovou architekturu a zároveň, aby se zachovaly co nejlépe průhledy do krajiny. Návrh je moderní, ale respektuje základní rysy lidové stavby – proporce, sedlová střecha, dvůr. Návrh se skládá ze dvou staveb propojených zdí, která uzavírá celek a vytváří soukromou část dvora (a závětří). Hlavní hmotou je obytný dům o dvou podlažích a druhou hmotou je garáž s hospodářským zázemím. Obě stavby mají sedlovou střechu a obdélníkový půdorys, který se proporčně blíží 1:2. Dispozice RD se dělí dle pater do zón, kdy se první patro zaměřuje na společenskou činnost (kuchyň, obývací pokoj, ložnice pro hosty) a podkrovní část je především místem pro odpočinek a klid. Celkové ladění budov je do bílé barvy s výraznou červenou keramickou střechou. Jediná lodžie je obložena přírodním prvkem v podobě dřevěných latí.

Zpracováváme soubory cookies. Pomáhají nám ke správnému fungování webové aplikace, k poskytování funkcí sociálních sítí, personalizaci obsahu a inzerce a k analýzám jeho návštěvnosti. Používáním webu souhlasíte s jejich užitím.