Hudba

Rekreační sídlo a vinné sklepy

Autor: Ing. arch. Jan Klein, Ing. arch. Pavel Rieger
Rok: 2013
Místo: Drnholec
Zastavěná plocha domu: 148,8 m2

Prostor pro výstavbu rekreačního centra se nachází přímo v centru tradičního vinařství jižní Moravy. Plánované sídlo v městysu Drnholec je položeno na turistické spojnici mezi Mikulovem a Pasohlávkami a v obklopení rozlehlých vodních ploch vytváří ideální prostředí pro relaxaci. Z místa jsou zároveň výborně dostupné všechny památkové zajímavost i regionu. Navrhované sídlo je situováno do širšího centra městysu Drnholec, na pozemky historicky určené pro vinařství, resp. tzv. vinařské dvory. Na pozemcích určených pro výstavbu se dochoval jeden vstupní (uliční) objekt (p.p.č 447) do prostoru sklípku. Druhý objekt stejného charakteru a využit í , byl již zhruba před 40lety odstraněn (p.p.č. 448). Z těchto polozapuštěných objektů se procházelo pozvolným schodištěm do vinných sklepů (na p.p.č 446, 449). Oba tyto sklepy se zachovaly ve velmi dobrém technickém stavu a mohou v předpokládaném novém využit í opět plnit svoji původní funkci. Objekt na p.p.č.447 je určen k demolici. Jeho technický stav je vlivem povětrnostních podmínek a především díky dlouhodobému neužívání ve velmi špatném stavu. Při obhlídce bylo patrné, že budova je v kritickém stavu, pro okolí momentálně nebezpečná.

Po odborném odstranění stavby a posouzení stavu dílčích stavebních prvků, rozhodne projektant ve spolupráci s investorem, zda je bude možné využít i pro novou stavbu. Studie řeší využit í výše uvedených pozemků v souladu s Územním plánem městyse Drnholec. Území, na kterém je stavba situována, je určeno pro rekreaci a zeleň. Nová stavba bude zahrnovat možnost ubytování pouze pro interní potřebu firmy, zároveň bude sloužit jako případné školící centrum a především jako výchozí bod pro rekreaci a turist i ku . Poloha umožňuje snadné napojení na blízké cyklostezky a využit í areálu pro populární cykloturistiku. Architektonicky návrh stavby využívá tradiční prvky místní architektury (využití úzkých parcel do jejich hloubky, štíty domů do ulice (hřebeny krovů kolmo na uliční čáru apod.), zároveň ale využívá současné možnost i pro vybudování kvalitního centra pro rekreaci.

Zpracováváme soubory cookies. Pomáhají nám ke správnému fungování webové aplikace, k poskytování funkcí sociálních sítí, personalizaci obsahu a inzerce a k analýzám jeho návštěvnosti. Používáním webu souhlasíte s jejich užitím.