Hudba

Roubenka Výnězda

Autor: Ing. arch. Jan Klein, Ing. arch. Kristýna Lennerová
Rok: 2018
Místo: Výnězda, Kaplice

Předmětem návrhu je vytvoření rodinného domu z cedrových trámů. Umístění roubenky je uvažováno co nejseverněji tak, aby vznikla rozsáhlá jižní zahrada. Štít domu směřuje k nejhezčímu výhledu. K rodinnému domu patří zastřešené parkovací stání pro 2 osobní auta. Dále je navržené jezírko na východě v blízkosti lesa. Novostavba roubenky obsahuje jednu  ložnici, tři dětské pokoje a jeden pokoj pro hosty, který současně slouží jako pracovna, obývací pokoj spojený s jídelnou a kuchyní. Samozřejmostí je dostatečné technické a hygienické zázemí, které je pro chod domu důležité.

Pozemek se nachází ve vesnici Výnězda, která je částí obce Omlenice. Zpřístupněn je z místní přilehlé komunikace. Pozemek je svažitý a díky tomu vidíme rozvlněnou okolní krajinu. Tudíž i cílem návrhu bylo otevřít odpočinkovou i společenskou zónu směrem do krajiny.

Hlavním konceptem je vytvoření moderní roubenky s využitím okolní krajiny (svažitý terén, výhledy do sousedního lesa a jižní výhled). Stavba se skládá z kompaktní hmoty, ke které přiléhá zastřešení parkovacího stání se skladem, na jihu se jedná o terasu se zimní zahradou a zastřešením. Pod terasou se nachází klenutý sklep. Srdcem celé budovy je obývací pokoj s kachlovými kamny spojený s kuchyní a jídelnou. Kachlový kamna zajišťují „teplo domova“. Zajímávým prvkem je pak odpočinková síť nad vstupní halou. Tato síť se dále objevuje ve vytvořeném mezipatře v děstkém pokoji. Velké prosklené části jsou umístěné k nejzajímavějším výhledům (jižní fasáda a východní k lesu). Výhled do krajiny nás láká k pobytu venku, a proto je v návrhu také myšleno na terasu se zimní zahradou a zastřešením. Veškeré
hygienické a provozní zázemí je uzmístěno do severní části budovy.

Zpracováváme soubory cookies. Pomáhají nám ke správnému fungování webové aplikace, k poskytování funkcí sociálních sítí, personalizaci obsahu a inzerce a k analýzám jeho návštěvnosti. Používáním webu souhlasíte s jejich užitím.