Hudba

Sokolovna Štěpánovice

Autor: Ing. arch. Jan Klein, Ing. Petr Kandl, Ing. arch. Alexandra Leharová
Rok: 2019
Místo: Štěpánovice u Českých Budějovic
Obsah návrhu: Přístavba a nové zpracování fasády

ZADÁNÍ
Předmětem návrhu je rekonstrukce fasády sokolovny a přístavba nové části. Cílem bylo celkově stavbu obnovit, aby se dala lépe funkčně využít a také, aby se stala reprezentativním prvkem obce. Dalším prvkem návrhu bylo řešení interiéru vestibulu a tělocvičny/společenského sálu. U tělocvičny šlo především o praktičnost a odolnost materiálů vs. reprezentativnost. U vestibulu především o reprezentaci a optickém zvětšení prostoru. Stavba se nachází ve vesnici Štěpánovice, zpřístupněna je z místní přilehlé komunikace. Stavba leží v centru obce, blízko potravin, České pošty nebo Obecního úřadu.

NÁVRH
Hlavním cílem rekonstrukce je především zmodernizování stavby a rozšíření prostoru pro potřebné zázemí. Stavba se skládá ze dvou pomyslných hmot – dominantní hmota sokolovny se sedlovou střechou, kde je umístěna tělocvična/sál, vstupní hala a byt. Druhou částí je nízká horizontální hmota s plochou střechou, kde jsou umístěné přidružené funkce – hygienické a technické zázemí, knihovna, šatny… Přístavba sokolovny umožňuje rozšíření funkcí, jak stávajících, tak i přidání nových. Rozšířeno je hygienické zázemí a vznikají nové prostory pro klubovnu, šatny se sprchami a také vzniká v zadní části nový technický vstup s možností uskladnění věcí. Design – pojetí hlavní hmoty se přiklání k době její výstavby a ještě naopak podtrhuje tento vzhled. Římsy byly zachovány – podpořeny tmavším odstínem béžové ke zbytku fasády, která je ve světle béžové barvě. Okna mají nový prvek v podobě úzké bílé šambrány a římsy v tmavě béžové barvě pod okny. Barevnost se přiklání k přirozeným zemitým barvám, které starším stavbám sluší. Novou přístavbu už by se neslušelo zahrnout stejnými zdobnými prvky. Je proto řešena texturou zdobné omítky – strukturovaná hřebenem – ve špinavé bílé barvě. Tento vertikální prvek hezky rozbíjí horizontální typ přístavby, která propojuje dvě stávající ploché hmoty.

Zpracováváme soubory cookies. Pomáhají nám ke správnému fungování webové aplikace, k poskytování funkcí sociálních sítí, personalizaci obsahu a inzerce a k analýzám jeho návštěvnosti. Používáním webu souhlasíte s jejich užitím.