Hudba

Vodní domky Čejkovice

Autor: Ing. arch. Jan Klein, Ing. arch. Alexandra Leharová, Ing. arch. Kristýna Lennerová
Rok: 2018
Místo: Čejkovice

Řešené území se nachází v k.ú. Čejkovice u Hluboké nad Vltavou, severozápadně od Českých Budějovic. Jedná se o lesní pozemek, kde se nacházejí 4 menší rybníčky. Tématem studie je navrhnout rekreační chatky pro 2 až 4 osoby nad vodní hladinou. Chatky mají být typově podobné hausbotům.

Inspirací pro navrhované chatky se staly rekreační chatky k pronájmu na Dobčických rybníčcích (ubytování na vodní hladině). Naší hlavní myšlenkou je vytvořit 4 individuální chatky rozmístěné na jednotlivých vodních plochách, které jsou ideově, hmotově a materiálově odlišné. Umožňují tak rozmanitost prožitku pobývání v přírodě. Každá chatka tedy představuje jinou tématiku a zprostředkovává jiný zážitek (mezonetové patro, houpací síť, pobytová síť nad hladinou vody, stínění z větví atd.). Provoz chatek je celoroční, v každé chatce je umístěn krb.

Chatka LIST: Jedná se o chatu, která udává tematiku „ryzí přírody“. Chata je překrytá střešní konstrukcí připomínající list. Přírodní surovost je umocněna vystupujícími dřevěnými prkny, které zároveň zajišťují soukromí. Prosklené plochy s terasou směřují k vodní ploše a zajišťují maximální výhled.

Chatka PROVENCE: Chata v provence stylu je obložena běleným dřevěným obkladem. Obdélníkový tvar chaty je umístěn podélně, delší stranou rovnoběžně ke břehu. Pomocí lávky je možno přejít do levandulového háje. Lávka je jednoduše tvořena překrývajícími se dřevěnými prkny. Jedná se o nejdelší rybník, na kterém je možné umístit rekreační loďky. Výhled z interiéru a terasa směřují k druhému břehu, kde se nachází zmíněný levandulový háj. Zajímavostí chaty je vytvoření „kukaně“ s manželskou postelí (vyvýšené patro s velkou prosklenou plochou směřující k vodní ploše). Vyvýšenost umožňuje zajištění intimity.

Chatka BLUE: Chata je tvarově podobná chatě Provence, její odlišnost spočívá v šindelových dřevěných obkladech s modrým zabarvením. Modrá barva provází celý domek a nachází se ve výraznější formě i na podlaze a terase. Chata je umístěna podélně (rovnoběžně) s břehem, prosklené plochy směřují k vodní ploše. Zajímavostí chaty je pobytová síť k odpočinku nad vodní hladinou.

Chatka TRIANGL: Chata je jako jediná navržena pro 4 osoby, její jedinečný a výrazný tvar tvoří dominantu na konci cesty. Tvar se také propisuje do interiéru chatky. Výrazem chatky je její došková krytina. Zajímavostmi jsou vstup z čelní fasády směřující k rybníku, mezonetové patro s manželskou postelí a stupňovitá terasa se vstupem do vody. Její umístění v hustě zalesněné části umožňuje otevřený výhled i z přicházející části (výhled z kuchyně do zeleně).

Zpracováváme soubory cookies. Pomáhají nám ke správnému fungování webové aplikace, k poskytování funkcí sociálních sítí, personalizaci obsahu a inzerce a k analýzám jeho návštěvnosti. Používáním webu souhlasíte s jejich užitím.